"Kenget e Mia"
(it.le mie Canzoni)


Questa è la versione albanese del mio lavoro
disponibile da marzo 2002 presso la casa discografica
"Shtepia Botuese Eurostar" di Tirana (Albania)
qui sotto potete ascoltare degli estratti delle canzoni
per altre informazioni chiamare +393335766506
oppure
musica@ferdinandbjanku.it

Hanno collaborato:

Arrangiamenti-programmazione-computer-tastiere e missaggi: Roberto Giglio (rob.giglio@tiscali.it)

Chitarra classica - elettrica: Ferdinand Bjanku

Mandolino: Fabrizio Bianchini
(
www.fabriziobianchini.supereva.it)

Poetessa e redattrice testi: Maria Nicita

Grafico: Aldo Pergjergji
(
pergjergji@supereva.it)

Il lavoro è stato svolto nello studio:
GIGL BJANK
Roma, giugno 2001

Approfitto di questo spazio per ringraziare di cuore tutti quelli che hanno collaborato, che mi hanno consigliato e sostenuto in questo lavoro

INDICE DEI BRANI

Dashuria e jone

Ferdinand Bjanku

E di!

Nga ky moment

Nuk do te shoh-me!?

Por kjo ndjenje

Nuk do te vdes,

Sepse kurre, s'do ta harroj

Premtimin tim, do ta jap

Dashurin tende

Do ta kem, perhere prane.

Thua-jme !

Qe nuk do te mendosh.

Per kete blu det

Qe ne na n'dane.

Dashurin tone

E di qe do te jetoj,

Sepse ti, do me pre-esish.

Eshte kjo enderr,

E madhe si deti

Per t'thene te dua

Nuk gjej dot, fjalet

Veç vere veshini

Mbi zemren time,

Dhe degjoje fjalen e saj.

Deshprimi im,

U kthye ne madh

Çdo minut larg teje,

Eshte nje vua-ajtje.

Te dua prane, meje

Tani ta jetojme

Kete dashuri te madhe

Per ne te dy.

Veç te te kem, afer ty

Nuk deshiroj, jo tjeter vetem ty.

Te shikoj perhere, syt e tu

Te gezojme se bashku

Drejte lumturise.

 

Por kjo ndjenje do te jetoje

Sepse kurre s'do te vdes.

Premtimin tone, do ta mbajme

Dashuria jone

Do te jete perhere, prane.

Kerkome!....

Kudo te jesh,

Nga do te shkosh.

Kerkome!

Kjo dashuri

Eshte e madhe si deti.

Per te te thene te dua

Nuk gjej dot, fjalet.

Veç vere veshin,

Mbi zemren time,

Dhe degjoje kengen fjalet saj.

Pikellimi im,

U kthye ne madh

Çdo minut larg teje

Eshte nje vua-ajtje.

Te dua prane, meje

Tani do e jetojme

Kjo eshte dashuri,

Per ne te dy

Veç te te kem, afer ty

Kjo deshir do mbetet per gjithmone

Do shikoj perhere, syt e tu

Te ndertojme se bashku

Kete lumturi.

Por kjo ndjenje do te jetoje

Sepse kurre s'do te vdes.

Kerkome!...kudo te jesh,

Nga do te shkosh...do te jem.

Orchestra...

Eshte kjo enderr,

E madhe si deti per thene te dua

Nuk gjej dot, fjalet.

Veç vere veshin, mbi zemren time,

Dhe degjoje kengen e saj...

^indice^

 

 

Ditarin tend

Ferdinand bjanku

* ditari yt un e di,

Ti i ke folur per mu

Per ate dit' te veres

Me plot dridhje

Qe ti-i- provoje

Syte'e mi kur takoje.

* me ka ndollur dhe mu,

Te provoj nje ket'dridhje

Duke pare ket' trup te perkryer

Me fetyre' kaq te paster.

** por un jam tashme i rri-itur

Dhe ti nje voglushe

18-vjeqe, mijera endrra

Dhe jeta ku ti ta zbulosh.

* e di'qe dashurin

Ende se njeh,

Por ti, mu me doje

E kuptova' kur me thonje:

"do te jete me ty".

** ditari yt tashme e di

I ke folur per te dy.

Per ate nate te veres

E per trupat, to-one te shtrire,

Poshte qiellit me y-yje.

** e bukur gje si ajo nate,

E mbeshtetur n'zemren time

Dhe athere dhe fryma-rrjet tona

Ndjekin rritmin e dall-geve.

* tani, jam tashme i yti

Edhe ti, vogelu-ushja ime,

18-vjeqe, mijera enderra

Dhe-e jeten te dy ta zbulojne.

** se di' sa do jetoje

Kjo dashuri...

Por qe ti, mua me doje

E kuptova kur ti the!

"derisa do jetojme".

^indice^

 

 

Gjysem dashurie

Ferdinand bjanku

I* ti! E rensishime

Qe gjithmone do jesh,

…..per mu!

Je e embel e tharte,

Sepse edhe se. -me ben te lumtur,

Me ben qe te vuaj

Ku-ur?...ti!

Ii* largohesh prej ditesh

Dhe: un'nuk e di

Se ti me mendo-on, apo jo.

Me turtu-uron idea qe

Prane teje rri nje tjeter

Athere...ve-eten pys...

Iii* ix) gjej dot qetesi

Ti jeto-on!! Por u--un vde-es!!

Dhe ndalet.

Por jo ndjenja ime

Ajo nuk fiket me, mu!

Kio rrritet-rritet me mundo-on.

Eh-eh-he- eh-eh-e- e:.

Iv* ti!.. .pa-arritshme

Qe gjithmone, je per mu

Je uji i lumit...

...sepse edhe se.

Qe rrjedh ngada-ale

E f'shehesh nen buri-imin,

Ku-ur?...ti!

V* vrapon drejtim detit

Dhe ti nuk e din

Me terheq dhe mua

Rruges qe zhgjedh ti

Qe nuk kam fryme

Rrezikoj qe te mbytem

Athere!... Ve--eten pys...?

Iii*do gjej dot qetesi

Ti jeto-on!!-por u-un vde-esi!!

Dhe ndalet.....

Por jo ndjenja ime

Ajo nuk fiket me, mu!

Kjo rritet-rritet me mundo-on

Eh-eh-he- eh-eh-e-- e:.

Vi* nga kjo dit qe do vij

Dote le ket'

Gjesem d'ashurie

Kam vendosur keshtu

Shko' prane tij...

E mos mendo ma mua!!

^indice^

 

 

Kitarra bien nje melodi

Ferdinand bjanku

Kitarra

Na fton ne vallzim

Ne s'njihemi

Na njeh nje melodi,

Une t'fala detin dhe kaltersine

Ti gjithashtu bjeshken

Gjithe bardhesine.

Ti vallzon lehtas

Porsi nje flutur

Hesht goja flet

Syri jot'i bukur.

Melodia mbaroi,

Vajza ik si era

Ne mua len

Endrra te reja.

Jo, jo moj vajze

S'te le enderra te bukura

Do te ndjek nga pas

Si lule nje flutur

Kudo qe tejesh

Jug e veri,

Prane do t'me gjesh

Mua si gjithnje.

Tani rri i vetem e mendoj

Per ty kjo melodi

Qe s'dua ta largoj

Zhytur ne mendime

Gabim nuk e quaj

Po.. ! Vertete

Te thash, qe te dua...

Po..po..moj vash,

Do t'le enderra te bukura

Do n'djekim nga pas

Mbi lulet nje flutur.

Kudo qe te vesh:

Jug e veri,

Prane do t'me gjesh

Mua si gjithnje.

Valle te kujtojme

Ate kohe prane teje

Lozniim plot gezim

Buze lumit qe prehej,

Oret kalonin

Ne prerie prane saj,

Ne ato sy "(shoh)"

Adhurim me plot malle.

^indice^

 

 

Mikja ime e mire.

Ferdinand bjanku

I° je ti

Mikja ime ma e mire

E dua-te, kendoj me ke-to fjale.

Qe kurr s'ti kam thene

Po, e di qe e din.

Ii° endrroj qe ne, te jemi sebashku

Se une me ty ar-getohem

Si me as-njeri tjeter

Arrij te jem vet "une".

Int. Ti je mikja ime mire.

Po, je mikja ime e mire

Iii° je- çdo dit'ne jeten time

Heshtja qe nuk trathton, je ti-i.

Je e pa thysrme

Ajo qe nuk thot kurre, jo

Je e sjellshme pa gabime

Dhe kur qesh, me gezon timu-a.

Numri i pare, je ti

Je-ajo qe nuk thot kurre-jo-o.

Int. Ti je mikja ime mire.

Po, je mikja ime mire.

Iv° per ty,

Do t'beja magji te quditshme

K- shtu- rrugt'me lule mbuloja

Do hiçja çdo gje

Qe pengon rrugen tone

V° do te,

Jepja forcen qe duhet

Dhe ti mund ta kerkosh nga mua,

Por une a mund te jem per ty

Ai qe ti kerkon.

Do jem miku yt i mire.

Po je mikja ime e mire ___________3 volte

 

^indice^

 

 

Therras nje melodi

Ferdinand bjanku

Ne tingujt e kitarres

Thras nje melodi

Per ty e luaj

Nje tjeter ja kushtoj

E si t'ja ve un emrin

Kete nuk e di

Se t'kam premtuar

Gjithmon dashuri

Te desha ty me shume se veten

Sdi pse, u harruam valle

Nje tjeter vajze me e bukur

Vendin tend don me e zene.

I mbledhur ne mendime

Çdo dite pres nga ty

Te me japesh gezime

Vetem per ato dy sy.

Se largu dhe i lodhur

Çdo dite ne mengjeze

Per ty pres i gezuar

Si te vetmen shprese

Ashtu si perhera

Si e dashur qe je

Çdo mengjez ngahera

Te bukur e te re.

Te me sjedhish nje lule

Me syte qe te kerkova

Te mi ngjaje nje lule

Qe une dashurova

^indice^

 

 

Une dhe ti!...

Ferdinand bjanku

Un dhe ti,

Dy zera te humbur neper nate.

Une dhe ti

Dy vetmi t'largta n'erresirre.

Un dhe ti,

Dy te panjohura ne-e kerkim.

Te çfare.. Se di..?

 

Eh... Fati e zhgjodhi

Qe ne te tako-hemi

Te lidhur nga nje fill

Plot me fja-le,

Dhe, pak nga pak,

Me, arriti ne zemer

Ku ti ishe,

..tash'prej kohesh.

 

Kush je...?

Thuaj nese je engjelli i-im.

Kush je...?

Ndofta me ty'mesoj te fluturoj

Kush je...?

Shtrengome fort'

Te lutem siç di ti,

Shpjerme-e lart midis re-esh nel blu,

A-a do dhe ti kete?... (kete).

 

Eh….dhe fati te la'

Te i-ikesh larg,

Pa nje shikim, pa nje fja-ale per mu-u...

Dhe kjo qetesi me dhemb ne zemren ti-ime'

Aty ku je per gjithmo-o-one.

Kush je. ..? Thuaj nese je engje. ....(ripetere).

Une dhe ti... ! Dy zera te humbur neper nate.

Un dhe ti...! Dy vetmi t'largta n'erresire.

Un dhe ti...! Dy te panjohura ne-e kerkim.

Te çfare...se di...?

Ndo-oshta po.. Tè da-ashurise.

 

^indice^

 

 

Vetem fjale

Ferdinand bjanku

Uomo:me premtove shume

Kohe me pare

Fjale vetem fjale.

Dhe ne kto momente!!

Ti.. ! Nje tjeter ke prane.

Nje dite, nje djale degjon,

Degjon po ato fjale

Ashtu si un dikur

Shume shume...

Kohe me pare,

Uomo: i ndigjoje...

Donna: te gjitha...

Uomo: ato fjale pa i menduar

Uomo: i besoje...

Donna: besoja..!

Uomo: ato fjale pa i kuptuar.

Se nje dite do t'ikje,

E do me lije vetem

Dhe gjeta veten time

Veç fjale meten.

Donna: e duam fjale

Fjale pa fund

Dhe s'menduam

Per me vone...

Nuk arrite te kuptoje

Me zemer kur dashuron,

Ashtu dhe sote

E kesaj dite,

Ashtu si'shume

Kohe me pare

Jo asgje nuk ka ndryshuar.

Dhe premtime mbeten fjale-e-

E

-a-a-aa-a...

Mbeten fjale...

Uomo: dhe un habitem vertet

Kur ti vjen e me flei.

Vjen e ulesh prane meje.

Dhe nje fjale nga un pret.

Donna: ashtu si shume kohe

Me pare...

Dhe premtimet

Mbeten...fjale.!

Uomo:ndoshta te kujtohet

Kur me thonje dikur.

Se me doje shume

Dhe s'do me leje kurre,

N'donse ti vete

U largove ngadal.

Duke lene premilme...

Premtime dhe fjale.

Orchestrale:veq gjithe ate time,

Veq fjale mbete-_______la

Donna. 9volte.

Uomo: mbi nje gjethe

Gusht,[na-na

E mbi parkun tone te vjeter

Ku nuk do te shkruash, gje!!

Asnjehere tjete,

Dhe, askush nuk do t'na

Shohe. .te perqafuar...

Moj goze, e panjohur

Ti kalon pa me shikuar.

Si do çofte kujtime

Mbeten veq kujtime

Ku mbrenda thirren

Lot' fjale dhe premtime

N'dose nje dite

Do ti kemi harruar,

Thu nje fjale e pa thene...

Thu nje fjale e pa shkruar.

Donna:e duam fjale fjale pa

Fund, dhe s'menduam

Per me vone...

Nuk arrite te kuptoje arrite

Me zemer kur dashuron,

Ashtu dhe sote e kesaj dite,

Ashtu si shume kohe me pare.

Jo asgje nuk ka ndryshuar

Dhe premtime mbeten fjale-e

A- a-aa- a- a....

Mbeten fjale

Donna: ashtu si shume kohe

Me pare...

^indice^