Deshiroj te perfundoj kete sito duke ju folur per babai tim:
Gjovalin Nush Bjanku
(
biografi jete e veprimtarie artistikeGusht 2003

Me rastin e 20 vjetorit te vdekjes,
u perkujtua dhe u nderua nga miq dashamire te artit
e muzikes popullore shkodrane.
Gazetat dhe TV 1 i dedikuan hapesira te posaçme
ne emisionet e tyre.


Shkodra TV1

Gusht 2003
Foto me te ftuarit ne emisionin dedikuar figures e kontributit
te babait tim, Gjovalin Bjankut nga Shkodra TV1
ne memorje te kontributit se tij ne evidentimin e vlerave te muzikes popullore
dhe ne trasmetimin e tyre ne brezin pasardhes.
Rrok Kraja ( kengetar), Merita Smaja (aktore dhe drejtuese e emisionit),
Enver Kiri ( ish-futbollist i skuadres "Vllaznia")
Me poshte vijon artikulli qe u botu ne gazeten "Koha Jone "Ne kujtim te Gjovalin Bjankut

shkruar nga Rudina Llazari

Ne Shkoder Bjanku mbahet mend te jete nje nga kitaristet me virtuoze, kantautor, kompozitor madje edhe poet si dhe krijues i disa shkollave te artit te kitarres dhe iniciator i krijimit te nje reparti te prodhimit te telave te kitarre, por edhe gazetar i gazetes se dikurshme lokale te Shkodres.

Shkoder
- Nje nga emrat me te njohur te muzike shkodrane, te serenatave dhe kengeve te lehta Gjovalin Bjanku eshte nderuar dhe kujtuar nga te aferm, shoke e miq dje ne qytetin e Shkodres ku Bjanku mbahet mend te jete nje nga kitarristet me virtuoze, kantautor, kompozitor, madje edhe poet si dhe krijues i disa shkollave te artit te kitarres dhe iniciator i krijimit te nje reparti te prodhimit te telave te kitarres por edhe gazetar i gazetes se dikurshme lokale te Shkodres. 20 vjet me pare, ne shtator te vitit 1993 Gjovalin Bjanku mbylli syte duke lene pas dhimbjen e familjareve, te miqve e shokeve dhe te shkodraneve ne pergjithesi. edhe 20 vjet pas vdekjes vendi i Gjovalin Bjankut eshte ende ne me te nderuarit e artisteve shkodrane nder vite. Miq e te aferm kane sjelle si te gjalle imazhin e Bjankut te ndjere duke dhene vleresimet maksimale per kitarristin dhe kantautorin kenget dhe serenatat e te cilit kendohem me shume deshire ne gezimet e qytetit te dashuruar marrezisht pas kenges.
Gjovalin Bjanku ka lindur ne Shengjin me 29 shtator te vitit 1938.
Ne moshe te re ka nisur punes si tipograf. Pas vdekjes se te jatit e gjithe familja e Bjankeve trasferohet ne Shkoder. Ndersa pasioni dhe deshira e tij per muziken e lidhin me kitarren qe do te behet me pas edhe shoqeruesja e vetme e tij gjate gjithe jetes.
Ne ushtri ai do te jete drejtuesi i ansambleve muzikore. Pas kesaj Gjovalin Bjanku do te hyje ne Fabriken e perpunimit te Duhanit dhe te Cigareve ku dhe do te drejtoje me imagjinate artisti edhe Byrone Teknike te Nderrmarrjes. Nder vite se bashku me te mirenjohurin Gjosho Vasia kane drejtuar Ansamblin e Duhan Cigareve. Duhet te theksohet se ne vitet '60-'70 Ansambli ka qene nder me te suksesshmit ne Shkoder dhe te barasvlershem edhe me Teatrin e Estrades se Shkodres. Shfaqjet e Bjankut dhe te Vasise jane ndjekur ne skenen e Teatrit "Migjeni" Shkoder nga qindra spektatore qe mbushnin sallen. ne te njejten kohe ai drejton edhe kurse te mesimit te kitarres. Ne Shkoder mbahen mend serenatat qe Gjovalin Bjanku me shoke benin neteve te veres apo dimrit ne rrugicat e vjetra te "Serreqit" e ""Gjuhadolit". ne fillim te viteve '80 pak kohe para vdekjes ai nderrmerr iniciativen e prodhimit ne nje repart te telave te kitarres. Si kujton Ferdinand Bjanku, djali i Gjovalin Bjankut ai qe trashegoi shume pasionin e babait te tij. " Ishte nje mekanizem ne forme çikriku qe prodhonte pas shume mundimesh telkat e holle te kitarres". Sipas Ferdinandit ky mekanizem ishte vendosur ne Nderrmarrjen e Prodhimeve Artistike n°2 ne Shkoder dhe shume shpejt mundesoi prodhimin e telave te kitarres per tregjet shqiptare. "Nje prodhim perfekt. Tela aq te holle sa po t'i kaloje nder gishta t'i prisnin" vazhdon Ferdinandi. Ndersa kitarristet e asaj kohe tregojne se pas iniciatives te Bjankeve u zgjidh perfundimisht problemi kryesor i kitarristeve per tela te cilet gjendeshin me shume veshtiresi. Por Gjovalin Bjanku nuk mundi te shpjere lar kete iniciative kreative te tij pasi vdekja i nderpret projektin qe me pas per shume vite do te mbahet gjalle nga Ferdinandi. Im ate ka qene nder njerezit me e apasionuar qe kam mundur te njoh. Kishte nje pasion te veçante per muziken dhe artin ne pergjithesi dhe per kitarren ne menyre te veçante. Ky pasionna u percoll ne. Vdekja e babait tim ishte nje traume per mua. Gjithnje ishte percjellesi i pasioneve tek te gjithe ne familjaret dhe te afermit e tij. Qendra e rendeses te gjithe atyre qe e kane njohur shprehet ende me dhembje Ferdinand Bjanku.

 

Ka lindur me 29 shtator ne Shengjin (qyteze e Lezhes) ne nje familje modeste. Mbas vdekjes te babait te tij ne 1938, duke lene 5 jetime ne nje gjendje te veshtire, detyrohet te punoj dhe te mesoj qe ne moshen 9 vjeçare ku jep kontributin me punen e tij per 4 vellezrit dhe nenen. Ne vitin 1940 prAnohet si puntore (nxenes) ne shtypshkronjen "Cirka"e me vone "Shqipja" profesion qe e ka vazhduar deri ne çlirimin e Shqiperise. Aktivitetin e tipografise e ka vazhduar deri ne vitin 1953. I apasionur mbas muzike behet nje kitarrist i njohur ne vitet 1956-1958, drejton estraden e kufirit, duke organizuar shfaqje per ushtrine. Mbas ketyre viteve vazhdon punen ne ndermarrjen e prodhimit te cigareve, ku ne vitin 1970 emerohet drejtues i byros teknike.
Por nuk lene asnjehere mbas dore muziken dhe per vazhdimsi na percjell mua dhe vellait, kitarren dhe firzamoniken.

Ky pasion i tij jo vetem per muziken por edhe per folklorin, per kenget tradizionale te Shkodres e te viseve tjera e ka shoqeruar ne gjithe jeten e tij.

Gjithmone i gatshem dhe i shoqerueshem me te gjithe shtresat e shoqerise ne nje epoke ku "lufta e klasave" pengonte edhe komunikimin mes shtresave te popullesise
Keto tipare jo te zakonshe e bejne ate nje figure unike.
I lejojne te ndodhet me afer problemeve te njerezve dhe menjehere me iniziativen e tij behet korrispondent direkt i gazetes "Jeta Re" (Gazet e rendesishme e qytetit te Shkodres) ku me publikimet e tij ka dhene nje ndihme te madhe shoqerise dhe Shkodres. Per kete pune te pa ndalun ka qene dekoruar e konsideruar edhe nga shteti.

 

© Copyright Ferdinand Bjanku - Te gjithe te drejtat e riprodhimit te materialit te paraqitur te rezervuara