Muzika popullore shkodrane
eshte e kuptueshme si çdo krijim tjeter me karakter popullor.
Kenga qytetare shkodrane ka patur ne zanafillen e vet autorin apo autoret e krijimit te saj.Por duke patur parasysh faktin se transmetimi i kesaj kenge nga brezi me i vjeter,tek brezi me i ri i kengetareve popullore, eshte bere dhe vazhdon te behet edhe sot kryesisht ne menyre gojore, edhe autoresia e tyre eshte shkrire gradualisht me ate te popullit.
Repertori i kenges qytetare shkodrane eshte i pasur dhe i larmishem.
E lindur ne nje ambiente ne rrethana te caktuara historike, kjo kenge ka fituar tipare te percaktuara mire si gjuhe musikore.


"QYTETIT TIM"


Projekti e realizimi
Ferdinand Bjanku

Aranxhimi dhe prodhimi artistik
Roberto Giglio dhe Ferdinand Bjanku

Harmonizimi vokal mbi kengen
"Kaçurrelat"
Roberto Giglio (
www.robertogiglio.it) dhe Ferdinand Bjanku

Regjistruar, miksuar dhe masterizuar
ndermjet korrikut e shtatorit 2002,
ne studion GIGLBJANK

Me sistemin PRO TOOLS 24 Mix Plus dhe
me GIGASTUDIO per kampionimet AKAI.

Kitarra klasike - elektrike
Ferdinand Bjanku

Redaktimi i teksteve dhe projekti grafik
Aldo Pergjegji
(pergjergji@supereva.it)

Fotografi Silvio Mencarelli
(www.foto-web.it)

Per informacion mbi aktivitetin muzikor te Ferdinand Bjankut:
e-mail

Per kontakte:

Roberto Giglio
(
www.robertogiglio.it)

Përkthimet

Klaudia Bumçi
(klaudiab@yahoo.com)

Redazione dei testi e progetto grafico

Aldo Pergjergji
(pergjergji@supereva.it)

Fotografie di Silvio Mencarelli
(
www.foto-web.it)

Ky është disku im ri "Qytetit tim".
Këtu mund të dëgjoni pjesë të këngëve.

Për informacione të tjera mund të telefononi
në numrin +393335766506
ose mund të lidheni me adresën
e-mail

Punimet jane zhvilluar ne studion:
GIGL BJANK
Rome, qershor 2001- dhjetor 2002

Perfitoj nga kjo hapsire per te falenderuar me gjithe zemer te gjithe ata qe kane bashkpunuar, qe me keshilluar per realizimin e punes se bere.

 

INDEKSI I KENGEVE

1.QYTETIT TIM
Aldfred Capaliku-Pjeter Gaci

2.MARGJELO
Filip Ndocaj-Prenge Jakova


3.KUR PRENDON DIELLI
Zef Leka-Leonard Deda


4.SI DUKAT I VOGEL JE
Kenge Popullore
5.JEPMA MOLLZEN
Kenge popullore

6.ME LULE T'BUK'RA
Alesander Gera-Tish Daija

7.S'KA MA T'BUKUR SE PRANVERA
Rud Gurashi

8.KACURRELAT
Gaz Cuni

9.POTPURI SHKODRANES
- Ti je krejt si nji ganxhe
- Cile ate zemer plot kujtime
Paulin Pali

10.TI MOJ SHKODER,SHKODRA JONE
Gasper Zadeja

 


 

QYTETIT TIM
Aldfred Capaliku-Pjeter Gazi

SHKODER MOJ E SHTREJTE
SA E LASHTE JE,
Ç'DO SHTEPI E RRUGE

K'TU KA NJI HISTORI.
SOT ME DUART TONA
NGRIHESH TI QYTET I RI,
MADHESHTOR
NEN QIELLIN TONE TE DLIRE.

Ref. NEPER RRUG'T E SHKODRES
TE GJITHE NJERZIT RENDIN'
ME BUZQESHJE T'BARDHA

ME GEZIM NE SY,
PLOT ME DRITA RRUGET,
NEPER BUZE KANGEN,
K'SHTU GJITHMONE MOJ SHKODER
TE PAFSHA TY.

NGRIHEMI ÇDO DITE
HERET NE MENGJEZ,
RRUGET GUMEZHIJNE

T'GJITHE N'PUNE NXITOJNE.
SOT ME NGA DUART TONA
NGRIHESH TI QYTET I RI,
MADHESHTOR

NEN QIELLIN TONE TE DLIRE.

Ref. NEPER RRUG'T E SHKODRES.....

kthehu te titujt e kengeve


MARGJELO
Filip Ndocaj-Prenge Jakova

MOJ MARGJELE, MORI PUNTORE,
KU PO SHKON ME NJAT' KOSORE,
KU PO SHKON, MOJ TUJ VRAPUE,
A PO VJEN, O VASH ME MUE;
MARGJEL-O, MORI MARGJELE,
SE PAS TEJE'T S'DU ME NGELE.

Ref: MARGJELO, MORI MARGJELE,
ÇILMA SYNIN Q'I M'KE M'SHELE;
O MARGJELA E MALSIS',
THUAJA KANG'VE T'ÇOBANISE.

MOJ MARGJELE, MORI SOJNIKE,
BIJA E MALSISE KRESHNIKE,
MOS T'LSHOJE ZEMRA BRE SOJNIKE;
TRIMI I MIRE QE SHKON N'MINIERE,
MENDJEN N'TY E KA GJITH HERE,
E TASH KTHEN SA T'BAHET VERE.

Ref: MARGJEL-O, MORI MARGJELE,
ÇILMA SYNIN QI M'KE MSHELE;
O MARGJELA E MALSISE,
THUAJA KANG'VE T'ÇOBANISE.

kthehu te titujt e kengeve


KUR PRENDON DIELLI
Zef Leka-Leonard Deda

MBETA GJITHE DITEN HIJEVE
SE M'THANE NE HIJE RRI,
ETJEN E SHOVA KROJEVE
KROJEVE KU PI TI,

FLAKA JU RAFT-O HIJEVE,
QI S'MUJTEN ME M'FRESKU;
TURBULL ASHT UJI I KROJEVE,
SE ETJEN S'MA KANE SHUE.

Ref: PO T'JEMI BASHKE NE TE DY
DO T'NA SHIKJOJNE ME ZILI,
E DO T'NA FLASIN NDER SY,
SA DUHEMI UNE DHE TY.

II. KUR PRENDON DIELLI MAJAVE
DHE MUZGUT RRUGE I L'SHON;
SA KANDSHEM IU THRRET DELEVE
KUR STANIT NIS E I ÇON.

BESA U MERZITA MAJAVE,
GJITJE DITEN KEP E N'KEP;
KUR ZANIN JU L'SHOJ DELEVE,
PSE TI PERGJIGJEN S‚JEP.

Ref: PO T‚JEMI BASHKE NE TE DY
DO T‚NA SHIKJOJNE ME ZILI,
E DO T‚NA FLASIN NDER SY,
SA DUHEMI UNE DHE TY.

kthehu te titujt e kengeve


SI DUKAT I VOGEL JE
Kenge popullore

SI DUKAT I VOGEL JE
HAJDE SHPIRT E RRI ME NE,
NA KA DALE NJE GANXHE E RE,
ERA KARAJFIL I VJEN.
HAJDE CAKRRAMA GOTEN,
MOS ME LEN MUE TE VORFEN,
O HAJDE.
II
KUR MA LUEJSHE SHTATIN-E
MA SHTOJSHE MARAKUN-E
IKU NATA, ZBARDHI DITA,
S'E SHIKOJME SAHATIN-E
HAJDE CAKRRAMA GOTEN,
MOS ME LEN MUE TE VORFEN,
O HAJDE.
III
LETRAT KUR M'I ÇOJSHE
MARAKUN MA SHTOJSHE,
KARAJFIL TY TE VJEN ERA,
NA KA DALE NJI KANGE E RE,
HAJDE CAKRRAMA GOTEN,
MOS ME LEN MUE TE VORFEN,
O HAJDE.

kthehu te ttujt e kengeve


JEPMA MOLLZEN
kenge popullore

JEPMA MOLLEN QE M'KE NE DORE
TI MOJ CUCA MALESORE
DUA TY KUR TI E GJYKOVE
TA KAFSHOJ MOLLEN OOOO
NJE KJO MOLLA QE KAM NE DORE
QE BESA DJALO ASHT DIMNORE
E KAM FRIKE SE PO E KAFSHOVE
TA THEN DHAMIN OOOO
MOS KE FRIKE MOJ SHTATZARANE
SE PASHA DRITEN E NJI KSAJ HANE
I KAM TE FORTE,O SI ÇELIKU
ME PRE HEKUR OOOO
MAL ME MAL USHTON JEHONA
BASHKOJ MOLLA ZEMRAT TONA
KENA RA NGUSHTE PO KUJT JA THONA
T'GJITH NA QESHIN OOOO
MOLLE MA TE AMEL
UN KURRE S'KAM NGRANE
SE NJI KJO MOLLA QE M'KE DHANE
PASKA KENE MA MIRE SE MJALTA
ME T'KNAQ SHPIRTIN OOOO
BESA DJALO MOLLA IME
TA BAN DHAMIN COPE E GRIME
E SHEMTIM DO T'MBETET GOJA
PARE KOHET OOOO
MOS KE FRIKE MOJ SHTATZARANE
SE ME KET' MOLLE NE LAK ME KE XANE
PO MA JEP SE ZEMREN TIME
TA KAM FALUN OOOO

ktheu te titujt e kengeve


ME LULE T‚BUK‚RA
Aleksander Gera- Tish Daija

ME LULE T'BUKRA,DUE ME T'PUNUE,
VASHE NJI KUNORE;
VEÇSE TI KANGES ME IA FILLUE
SIKURSE PRORE.
AS KARAJFILAT, AS DRADOFILLET,
PER MUE S'KANE ERE;
ATA NUK M'KNAQIN, SI TJERA HERE,
N'KOPSHT, AS N'RUDINE,
AS KANARINAT, AS GARDALINAT,
PER MU S‚'KANE VLERE,
ÇKA PARA M'GZONTE,
N'KTO T'BUK‚RA STINA,
M'LANE PERGJITHMONE.
ME DUER T'ARTA, MES LULESH T'KUQE,
FLLAD PRANVEROR,
ME KANGET TUEJA, THURIM NJI VALLE,
ME AR DIELLOR.

kthehu te titujt e kengeve


S'KA MA T'BUKUR SE PRANVER
Fjale e Musike: Rud Gurashi

S'KA MA T'BUKUR SE PRANVERA
ÇILIN LULET NJI NGA NJI
IKEN ZOGJET, LANE ÇERDHEN,
VIJNE ME G'ZUEMUN PERSERI.

HAJDE PRA, MOJ PRANVERE,
ÇILNA ZEMRAT SI PERHERE
HAJDE PRA MOJ PRANVERE,
NA I MBUSH ZEMRAT PLOT ME ERE.

KANARINAT E BYLBYLI,
SEÇ PO K'NDOJSHIN PA JA DA;
NE MES TYRE MARANGJYLI,
LULE T'BUKURA KA SHPERDA.

HAJDE PRA, MOJ PRANVERE,
ÇILNA ZEMRAT SI PERHERE
HAJDE PRA MOJ PRANVERE,
NA I MBUSH ZEMRAT PLOT ME ERE.

NUK PERSHKRUHET ASNJE HERA,
SA GAZMEND KA NJI KJO STINE;
ÇDO GJA SILLET KAH PRANVERA,
JETE TE LUMTUN NA PERTRINE

HAJDE PRA, MOJ PRANVERE,
ÇILNA ZEMRAT SI PERHERE
HAJDE PRA MOJ PRANVERE,
NA I MBUSH ZEMRAT PLOT ME ERE.

kthehu te titujt e kengeve


KAÇURRELAT
Gac Çuni

NATYRA T' FALI, BARDH-O SI BORA
UN PERMBAS TEJE JETEN E BORA;
OH! SE DY SYTE M'I KANE VERBUE,
M'I KANE VERBUE MOJ KAÇURRELAT
KAÇURRELAT E TU.
AMAN KAÇURRELAT, KAÇURRELAT E TU.
M'I KE FAQET, T'KUQ-O SI GJAKU,
SE ME TY VASHE M'KA XANUN MARAKU;
OH! SE MARAKUN MA KANE SHTUE,
MA KANE SHTUE MOJ KAÇURRELAT
KAÇURRELAT E TU.
AMAN KAÇURRELAT, KAÇURRELAT E TU.

ktheu te titujt e kengeve


POTPURI SHKODRANE

TI JE KREJT SI NJI GANXHE
Fjalet e Musika: Paulin Pali

TI JE KREJT SI NJE GANXHE
E BUKUR N'LULZIM;
NUK TE GJINDET SHOQJA,
VEÇ NE KOPSHTIN TIM.
HAJDE MOJ, PEJA MOJ
HAJDE LULE, HAJDE MOJ SHEBOJ.
T'GJITHA SHOQET T'KANE INAT,
SE TI JE E BUKUR;
SHOQET LE T'PELCASIN,
DER' SA UN TE DU.
HAJDE MOJ, PEJA MOJ
HAJDE LULE, MOJ SHEBOJ.
F'TYRA JOTE SI PRANVERE,
TE SHIKJOJ PA PRA.
PERMBI MOLLZAT TUAJA,
DIELLI PASKA RA.
HAJDE MOJ, PEJA MOJ
HAJDE LULE, HAJDE MOJ SHEBOJ.

ÇILE ZEMREN PLOT KUJTIM
Fjalet e Musika Paulin Pali

ÇILE ZEMREN PLOT KUJTIME
ÇILE ZEMREN PLOT KUJTIME
ÇILE PRA MOJ LULJA IME,
ÇILE PRA MOJ LULJA IME,
HAJˆHAJ, HAJDE LULE,
HAJ-HAJ, PEJA LULE.
ÇILU PRA MOS RRI E MBYLLUN,
ÇILU PRA MOS RRI E MBYLLUN,
QIT ÇKA N‚ZEMER TI MBAN NDRYMUN,
QIT ÇKA N‚ZEMER TI MBAN NDRYMUN.
HAJˆHAJ, HAJDE LULE,
HAJ-HAJ, PEJA LULE.
HAJDE PRA MOJ LULJA IME,
HAJDE PRA MOJ LULJA IME,
SE ME TY KAM SHUME KUJTIME,
SE ME TY KAM SHUME KUJTIME,
HAJˆHAJ, HAJDE LULE,
HAJ-HAJ, PEJA LULE.

kthehu te titujt e kengeve


TI MOJ SHKODER,SHKODRA JONE
GASPER ZADEJA

TI MOJ SHKODER, SHKODRA JONE
SHUME DJEM T'RI KE QITE N'GERBET.
VEND PER VEND MOJ TE LEVDOJNE,
PER DJEMT' E RI KA KEN' KISMET.

DJEMT' E RI PO JANE HABITE,
NUK PO DIJN' SE KAH ME SHKUE.
A DO T'DALIN NDO'J HER' DRITE,
NE DHE' TONE NA PER ME U KTHYE.

PENDA N'DORE ASHT TUJ M'U DRIDHE,
LOT'T PER FAQE JANE TUE M' SHKUE.
U SHKRINA SI BORA N'DIELL,
SI S'U GJET DERMAN PER MUE.

SHPESH NE ANDERR TY TE SHOH,
GJITHMONE MENDJA TE TI M'RRI.
TI MOJ SHKODER RRNOSH E KJOSH,
VEND MA T'BUKUR S'KA SI TI.

kthehu te tiujt e kengeve

 

2


© Copyright Ferdinand Bjanku