FESTIVALE E KONKURSE
2003

31 Tetor 2003

Rome - Itali
Shoqata Studentore Shqiptare - Europiane "Drita"
organizoi "Koncert te Madh Festiv" ne Teatrin "Orione"
pjesmarres kengetare, valltare, humoriste te shquar shqiptare
Foto - Me aktoren e mirenjohur Drita Haxhiraj"Ne interpretim te kengeve populllore shqiptare
Foto me aktoret pjesmarres
dhe me organizatoret e ketij Koncerti
Me kengetarin e mirenjohur Bujar Qamili

Gusht 2003

Shqiperi -Tirane


Emision radiofonik ne Radio Tirana

Foto gjate trasmetimit te ketij emisioni radiofonik
ne studiot e Radio TiranesGjate interpretimit direkGjate intervistes radiofonike
25 Maj 2003

Itali - Genazzano (RM)

Shenjterore e "Zojes se Keshillit te Mire"
Melodite e famshme te kengeve popullore
therrasin shoqerim publikun artdashes te cdo moshe
Kenga popullore, deshmi e kultures
dhe e lashtesise se nje populli,
nje motiv me teper per harmoni mes njerezveMe publikun artdashes
ne interpretimin e kengeve popullore shqiptare
20 Maj 2003 - Shkoder - Shqiperi
Seminar mbi rritjen e vlerave te muzikes popullore qytetare shkodrane dhe aplikimi i ngjyrave te reja ne kete muzike.


19 Maj 2003
- Shkoder - Shqiperi
Foto nga emisioni direkt i TV Antena Nord
"Mbi krijimtarine artistike"I ftuar ne kete emision Z.Lah Mema, si kengetar i kengeve popullore qytetare shkodrane dhe ish mik i babait, Gjovalin Bjanku.15-16 Maj 2003

Shkoder - Shqiperi - "SerenateShow"
Teatri "Migjeni" - me pjesmarrjen e aktoreve Zyliha Miloti, Zef Deda
org. Sander Ruci
Mbyllja e "Serenateshow" me gjithe kengetaret dhe homuristet shkodrane.

Para publikut artdashes shkodran, ne Teatrin MigjeniMe rastin e 10-vjetorit te vizites se Shenjterise se Tij
Papa Giovanni Paolo II-te ne Republiken e Shqiperise


Takim i paharruar me Shenjterine e Tij
PAPA GIOVANI PAOLO II
VATIKAN ( Rome)
Prill 2003


25-26 PRILL - Rome

Foto e Grupit e 15 Shqiptareve pas Takimin me Shenjterine e tij Papen me rastin e 10-vjetorit te vizites se Tij ne Shqiperi.
Secili eshte zgjedhur per kete takim te rendesishem per meritat e shquara si artiste apo profesioniste qe me talentin e sjelljen e tyre prej qytetare nderi japin kontributin ne lartesimin e emrit te mire te Shqiperise, ne nje vend te shquar kulture e dije si ItaliaFotoja ("Bota Shqiptare") eshte realizuar menjehere
25 PRILL - Rome

Kisha S. Giovanna Antida
10- pervjetori i vizites se Papes Giovani II, ne Shqiperi


Koncert recital ne kete aktivitet
26 PRILL - Rome

Mbremje e organizuar nga Andi Gjonaj e Roland Sejko
me rastin e perfundimit me sukses te punes se ambasadorit italian ne Shqiperi

Takim me personalitete dhe kolege artiste shqiptare:Me Ambasadorin shqiptar ne seline e Vatikanit - Z. Zef BushatiMe Kledi Kadiu
balerini shqiptar qe ka pushtuar skenat e TV Mediaset Itali
Me Anbeta Toromani
balerina e re shqiptare protagoniste e programit televiziv
"Amici di Maria De Filippi" - Canale5, (Itali)
ndoshta...Karla Fraci e ardhshme e skenave te baletit ne bote.Me kengetaren Elsa Lilla - pjesmarrese ne Festivalin e fundit te SanremosMe Prof. Aleksander Gashi,
i nderuar nga Presidenti i republikes Italiane me titullin
"Qytetar nderi shqiptar " per merita artistike


28 MARS - Grottaferrata
Teatro "Sacro Cuore" , ora 18,00


Manifestim Kulturor "Raccontiamoci insieme"

Gjate Koncertit.
Ne shoqerim nga grupi i kengetareve te vegjel shqiptare, te veshur me kostume popullore tradicionale shqiptare.17 MARS - MILANO


Mbremje e gezueshme, integrimi, muzike e hare"

Shqiperia - LOMBARDIA
Ferdinand Bjanku
Kengetar

ne interpretimNe interpretimin e kenges "Jepma mollen"
me Igli Tare
futbollist i kombetares shqiptare dhe i skuadres Brescia
Prof. Hasan Muçostepa
Konsulli i pergjithshem i Konsullates Shqiptare ne Milano
Mario Furlan - President i City Angels
Andrea Ferrario - Drejtori "Balcani Economia"
Me Adrian Paci , piktor shkodran gjate mbremjes.
ne interpretimin e kengeve me te ftuarit ne mbremje

Nje pjese e kuotes se pjesmarrjes u dhurua per
Shoqerine e invalideve te Skraparit


Kordinues - Astrit Çela
8 MARS
Koncert ne Hotel "Rozafa" Shkoder - Albania
organizuar nga Bashkia e qytetitPjesmarrje aktive e te ftuarve ne kete feste13 - 14 SHKURT
Koncert ne teatrin "Migjeni" Shkoder - Albania

 

Skena e Koncertit ne Teatrin "Migjeni" Shkoder


 

Ne harmoni me skenografine edhe elementet e tjere skenike, dy kengetaret e komleksit artistik me veshjet e karakteristike popullore kombetare shkodrane te gruas katolike e musulmanealtri , tregues i bashkejeteses paqesore shekullore te ketyre besimeve e shenje e nje qyteterimi te lashte te qytetit.
Po keshtu elementi tjeter skenik; pusi - karakteristik i shtepive te vjetra shkodrane realizuar nga : Agron Kavaja

 

Gjate pergatitjes se Koncertit:
regjizori Agron Dizdari, speaker (aktorja dhe speaker e TV1)
Merita Smaja dhe fonisti i teatrit "Migjeni" Fatmiri.
Me kompositorin shqiptar Tish Daija dhe pjanistin e RTSH Robert Radoja

 Mbremja per Shen Valentinin ne Shkoder
e organizuar nga Bashkia e qytetit

( organizues Armando Lohja)


25 JANAR


Shqiperi - Tirane -Ne "HOUSE OF ARTS" duke interpretuar nje repertor me kenge popullore e ku ka paraqitur albumin e ri "Qyteti im"

24 JANAR


Shqiperi - Tirane
I ftuar ne emisionin radiofonik me telefonata nga gjithe bota "Shpirti te kenga" ne Radio TIRANA me drejtues Gazmend Agai, ora 20,00
ka prezantuar CD e ri ne frekuencate 99.5 Mh


 

21 JANAR

Shqiperi - Tirane
Eshte trasmetuar ne Radio Top-Albania,
kenga "JEPMA MOLLEN"
nga albumi i ri "Qyteti im"

 © Copyright Ferdinand Bjanku - Te gjithe te drejtat e riprodhimit te materialit te paraqitur te rezervuara