KONKURSE, FESTIVALE, KONCERTE,
AKTIVITETE
TE ZHVILLUARA NE 2002
12 JANAR 2002

Marr pjese si figurant ne filmin " I soldati di pace"
me regjisor Claudio Bonivento, prodhim i Cineteam RAI.
Nje skene dasme mes dy te rinjve kosovare, ne orkestrinen qe shoqeron kenget e vallet shqiptare te kesaj feste
 

  

JANAR

Ne Konkursin "UNA VOCE PER L'INVERNO"
edizioni i XI°, i organizuar nga shoqata kulturore LUPUS.

Klasifikim i III-te
(kategoria e interpretuesve)
me kompozimin tim te titulluar "TI AMO"


MARS
Ne Konkursin "UNA VOCE PER L'INVERNO",
organizuar nga shoqata kulturore LUPUS.
KLASIFIKIMI I-re (Kategoria" INEDITO")
me kengen time "Cosi è l'amore"

PRILL


21 Prill - Salloni i '500, Palazzo Vecchio Firence
Koncert i korit polifonik "Prenk Jakova" te Shkodres dhe
muzikanteve shqiptare
muzike kishe e melodi shqiptare polifonike.
Me rastin e Javes se Kultures shqiptare,
per te mbyllur kete mbremje e per te pershendetur
artistet te ardhur nga Shqiperia u organizua nje grumbullim me shqiptaret me banim ne Itali ne te cilin pershendeta
me repertorin tim.

Foto me prof. Filip Guraziu, Fadil Kraja shkrimtar,
dramaturg i mirenjohur shqiptar dhe
Marku Gasper pergjegjes i zyres se Medias
Me il Prof. Filip Guraziu - ish-Kryetari i Bashkise se Shkodres dhe President i Shoqates
25 MAJ

Pak jave mbas Koncertit te organizuar nga Shoqata "Iliria", artistet shqiptare zbresin edhe njehere ne Rome duke dhuruar nje shfaqje me nivel te larte. Qindra shqiptare mberriten nga cdo ane e Italise per te kaluar nje mbremje te vecante mes artisteve ne gezim e hare.
Koncerti u organizua ne Rome me 25 maj nga Shoqata "Albanemig"
e Romes e drejtuar nga Ndue Lugja dhe nga kooperativa Demal (Lezhe), me ndihmen e sponsorve Angelo Costa,
Albania Airlines e Bota Shqiptare,ne Teatrin "Orione"

Me pjesmarrjen e kengetareve Françesk Radi, Manjola Nallbani, Ledina Çelo, Redon Makashi, Dava Gjergji, Ferdinand Bjanku, dhe humoristeve Met Bega e Mariana Kondi.
Koncerti u ndoq nga mijera shqiptare te ardhur nga gjithe Italia me qellimin e mire per te ndihmuar femijet jetime shqiptare.

Manjola Nallbani

"Ju sjell pershendetjet nga Shqiperia. Ju qe jeni ketu nje pjese e saj, te ardhur per te ndertuar nje te ardhme me te mire. Ju falendroj per ate qe beni, per ndihmen qe ju jepni familjeve tuaja ne token tuaj. Dijeni qe Shqiperise i mungoni!

Me keto fjale te thjeshta por kuptimplote prezentuesja Silvana Braçe ftoi ne plate, instrumentistin e kengetarin Ferdinand Bjanku dhe orkestren e tij, qe kenduan kenget e bukura shkodrane.Koncerti u drejtua nga e paperendueshmja Silvana Braçe,
bashke me Artisten e Teatrit Popullor Drita Haxhiraj.
Françesk Radi
Dava Gjergji
Redon Makashi

 

Repertori i pasur me kenge popullore te muzikes se lehte per te gjitha moshat, i kenduar me pasion nga secili artist i grupit, perfshiu te rinjte dhe evokoi te moshuarit ne kujtime te bukura rinore, duke krijuar nje atmosfere defrimi e gezimi.

Artistet nga Shqiperia gjeten ne Teatrin roman, shtepine e tyre dhe publikun e ngohte qe i shoqeroi te gjithe momentet me duartrokitje
27 MAJ

Pelegrinim vjetor ne Zojen e Keshilles se Mire ne Genazzano.
Kjo feste eshte e njekoheshme me festen qe organizohet ne Shkoder dhe mbledh shqiptaret nga gjithe Italia dhe Shqiperia. Ne Kishen e Genazzanos ruhet imaxhi i Zonjes se Keshilles se Mire dhe aty jepet Mesha ne Shqip.
Dita vazhdon me festimet ne Parkun Komunal ku si çdo vit kam dhene koncertin tim me repertor nga muzika popullore shqiptare e italiane. Dita kaloi mes kercimeve e kengeve, jo vetem mes shqiptareve por edhe banoreve te vendit mikprites e.
Piktura ne Kishen e Genazzano-s
ne te cilin paraqitet udhetimi qe ka bere Zoja e Shkodres per ne Genazzano e ndjekur nga dy barinj shkodrane.

QERSHOR


Ne nje mbremje tematike shkembin kulture mes shoqatave italo-shqiptare organizuar nga Shoqata AlbanemigNENTOR 2002

 

Ne Festivalin e 41-te te Kenges Shqiptare
Pallati i Kongreseve - Tirane

Mbas kuintave te Festivalit me
kengetaren Merie Braha dhe grupin e balerineve


Me kengetarin Ervin Bushati

DHJETOR 2002
Ne koncertin e vitit te ri ne Shkoder 2002

 


© Copyright Ferdinand Bjanku