"KENGET E MIA"

Ky është versioni shqiptar i diskut.

Nga marsi 2002 gjendet ne shitje :
"Shtëpia Botuese Eurostar" Tiranë (Shqipëri)

këtu mund të dëgjoni pjesë të këngëve.
Për informacione të tjera mund të telefononi në numrin
+393335766506 ose mund të lidheni me adresën
e-mail

kane marre pjese ne realizim:

Orkestrimet-programacione-kompiuter-tastiere e miksimet:
Roberto Giglio (
www.robertogiglio.it)

Kitarre klasike - elektrike: Ferdinand Bjanku

Mandoline: Fabrizio Bianchini
(
www.fabriziobianchini.supereva.it)

Poetesha e redaktore teksti:
Maria Nicita

Grafika: Aldo Pergjergji
(
pergjergji@supereva.it)

Punimet jane zhvilluar ne studion:
GIGL BJANK
Roma, qershor 2001

Perfitoj nga kjo hapsire per te falenderuar me gjithe zemer
te gjithe ata qe kane bashkpunuar, qe me keshilluar
per realizimin e punes.

Teksti i KENGEVE


DASHURIA E JONE
FERDINAND BJANKU

E DI!
NGA KY MOMENT
NUK DO TE SHOH ME ?
POR KJO NDJENJE
NUK DO TE VDESE,
SEPSE KURRE, S'DO TE HARROJ
PREMTIMIN TIM, DO T'A JAP
DASHURINE TENDE
DO TA KEM, PERHERE PRANE.
THUAJME !
QE NUK DO TE MENDOSH
PER KETE BLU DET
QE NE NA NDAN.
DASHURIN TONE
E DI QE DO T'A JETOJ,
SEPSE TI, DO ME PRESESH.
ESHTE KJO ENDERR,
E MADHE SI DETI
PER TE THENE TE DUA
NUK GJEJ DOT FJALET
VEÇ VERE VESHIN
MBI ZEMREN TIME,
DHE DEGJOJE FJALEN E SAJ.

DESHPRIMI IM,
U KTHYE NE MALL
ÇDO MINUTE LARG TEJE,
ESHTE NJE VUAJTJE.
TE DUA PRANE MEJE
TANI T'A JETOJME
KETE DASHURI TE MADHE
PER NE TE DY.
VEÇ TE TE KEM, AFER TY
NUK DESHIROJ, JO TJETER VETEM TY.
TE SHIKOJ PERHERE, SYT E TU
TE GEZOJME SE BASHKU
DREJT LUMTURISE.


POR KJO NDJENJE DO TE JETOJE
SEPSE KURRE S'DO TE VDES.
PREMTIMIN TONE, DO T'A MBAJME
DASHURIA JONE
DO TE JETE PERHERE, PRANE.

KERKOME!....
KUDO TE JESH,
NGA DO TE SHKOSH.
KERKOME!

KJO DASHURI
ESHTE E MADHE SI DETI.
PER TE TE THENE TE DUA
NUK GJEJ DOT FJALET.
VEÇ VERE VESHIN,
MBI ZEMREN TIME,
DHE DEGJOJE KENGEN, FJALET SAJ.
PIKELLIMI IM,
U KTHYE NE MALL
ÇDO MINUTE LARG TEJE
ESHTE NJE VUAJTJE.
TE DUA PRANE, MEJE
TANI DO E JETOJME
KJO ESHTE DASHURI,
PER NE TE DY
VEÇ TE TE KEM, AFER TY
KJO DESHIRE DO MBETET PERGJITHMONE
DO SHIKOJ PERHERE, SYT E TU
TE NDERTOJME SE BASHKU
KETE LUMTURI.
POR KJO NDJENJE DO TE JETOJE
SEPSE KURRE S'DO TE VDESE.
KERKOME!...KUDO TE JESH,
NGA DO TE SHKOSH...DO TE JEM.

Orkestra...
ESHTE KJO ENDERR,
E MADHE SI DETI, PER THENE TE DUA
NUK GJEJ DOT FJALET.
VEÇ VERE VESHIN, MBI ZEMREN TIME,
DHE DEGJOJE KENGEN E SAJ...

^INDEKSI^


DITARIN TEND
Ferdinand Bjanku

* DITARI YT
UN' E DI,
TI I KE FOLUR PER MU'
PER ATE DIT' T' VERES
ME PLOT DRIDHJE
QE TI-I- PROVOJE
SYTE'E MI KUR TAKOJE.

* ME KA NDODHUR DHE MU,
TE PROVOJ NJE KET'DRIDHJE
DUKE PARE KET' TRUP TE PERKRYER
ME FETYRE' KAQ TE PASTER.

** POR UN JAM TASHME I RRI-ITUR
DHE TI NJE VOGLUSHE
18-VJEÇE, MIJERA ENDRRA
DHE JETA KU TI TA ZBULOSH.

* E DI QE DASHURINE
ENDE SE NJEH,
POR TI, MU ME DOJE
E KUPTOVA' KUR ME THONJE:
"DO TE JETE ME TY".

** DITARI YT TASHME E DI
I KE FOLUR PER TE DY.
PER ATE NATE TE VERES
E PER TRUPAT, TO-ONE TE SHTRIRE,
POSHTE QIELLIT ME Y-YJE.

** E BUKUR GJE SI AJO NATE,
E MBESHTETUR N'ZEMREN TIME
DHE ATHERE DHE FRYMA-RRJET TONA
NDJEKIN RRITMIN E DALL-GEVE.
* TANI, JAM TASHME I YTI
EDHE TI, VOGELU-USHJA IME,
18-VJEÇE, MIJERA ENDERRA
DHE-E JETEN TE DY TA ZBULOJNE.

** SE DI' SA DO JETOJE
KJO DASHURI...
POR QE TI, MUA ME DOJE
E KUPTOVA KUR TI THE!
"DERISA DO JETOJME".

^INDEKSI^


GJYSEM DASHURIE
Ferdinand Bjanku

I* TI! E RENDSISHME
QE GJITHMONE DO JESH,
..PER MU!
JE E EMBEL, E THARTE,
SEPSE EDHE PSE -ME BEN TE LUMTUR,
ME BEN QE TE VUAJ
KU-UR?...TI!

II* LARGOHESH PREJ DITESH
DHE: UN NUK E DI
SE TI ME MENDO-ON, APO JO.
ME TURTU-URON IDEA QE
PRANE TEJE RRI NJE TJETER
ATEHERE...VE-ETEN PYES...

III* IX) GJEJ DOT QETESI
TI JETO-ON!! POR U--UN VDE-ES!!
DHE NDALET.
POR JO NDJENJA IME
AJO NUK FIKET ME, MU!
AJO RRITET-RRITET ME MUNDO-ON.

EH-EH-HE- EH-EH-E- E:.

IV* TI!.. .PA-ARRITSHME
QE GJITHMONE, JE PER MU
JE UJI I LUMIT...
...SEPSE EDHE SE.
QE RRJEDH NGADA-ALE
E F'SHEHESH NEN BURI-IMIN,
KU-UR?...TI!

V* VRAPON DREJTIM DETIT
DHE TI NUK E DIN
ME TERHEQ DHE MUA
RRUGES QE ZHGJEDH TI
QE NUK KAM FRYME
RREZIKOJ QE TE MBYTEM
ATEHERE!... VE--ETEN PYS...?

III*DO GJEJ DOT QETESI
TI JETO-ON!!-POR U-UN VDE-ESI!!
DHE NDALET.....
POR JO NDJENJA IME
AJO NUK FIKET ME, MU!
KJO RRITET-RRITET ME MUNDO-ON

EH-EH-HE- EH-EH-E-- E:.

VI* NGA KJO DIT' QE DO VIJ
DO TE LE' KET'
GJYSEM D'ASHURIE
KAM VENDOSUR KESHTU
SHKO' PRANE TIJ...
E MOS MENDO MA MUA!!

^INDEKSI^


KITARRA BIEN NJE MELODI
Ferdinand Bjanku

KITARRA
NA FTON NE VALLZIM
NE S'NJIHEMI
NA NJEH NJE MELODI,
UNE T'FALA DETIN DHE KALTERSINE
TI GJITHASHTU BJESHKEN
GJITHE BARDHESINE.

TI VALLZON LEHTAS
PORSI NJE FLUTUR
HESHT GOJA FLET
SYRI JOT'I BUKUR.
MELODIA MBAROI,
VAJZA IK SI ERA
NE MUA LEN
ENDRRA TE REJA.

JO, JO MOJ VAJZE
S'TE LE ENDERRA TE BUKURA
DO TE NDJEK NGA PAS
SI LULE NJE FLUTUR
KUDO QE TE JESH
JUG E VERI,
PRANE DO T'ME GJESH
MUA SI GJITHNJE.

TANI RRI I VETEM E MENDOJ
PER TY KJO MELODI
QE S'DUA TA LARGOJ
ZHYTUR NE MENDIME
GABIM NUK E QUAJ
PO.. ! VERTETE
TE THASH, QE TE DUA...

PO..PO..MOJ VASH,
DO T'LE ENDERRA TE BUKURA
DO N'DJEKIM NGA PAS
MBI LULET NJE FLUTUR.
KUDO QE TE VESH:
JUG E VERI,
PRANE DO T'ME GJESH
MUA SI GJITHNJE.

VALLE TE KUJTOJME
ATE KOHE PRANE TEJE
LOZNIIM PLOT GEZIM
BUZE LUMIT QE PREHEJ,
ORET KALONIN
NE PREHERIN PRANE SAJ,
NE ATO SY "(SHOH)"
ADHURIM ME PLOT MALL.

^INDEKSI^


MIKJA IME E MIRE.
Ferdinand Bjanku

I° JE TI
MIKJA IME MA E MIRE
E DUA-TE, KENDOJ ME KE-TO FJALE.
QE KURR S'TI KAM THENE
PO, E DI QE E DIN.

II° ENDRROJ QE NE, TE JEMI SEBASHKU
SE UNE ME TY AR-GETOHEM
SI ME AS-NJERI TJETER
ARRIJ TE JEM VET "UNE".

Int. TI JE MIKJA IME MIRE.
PO, JE MIKJA IME E MIRE

III° JE- ÇDO DIT'NE JETEN TIME
HESHTJA QE NUK TRATHTON, JE TI-I.
JE E PA THYSHME
AJO QE NUK THOT KURRE, JO
JE E SJELLSHME PA GABIME
DHE KUR QESH, ME GEZON TI MU-A.
NUMRI I PARE, JE TI
JE-AJO QE NUK THOT KURRE-JO-O.

int. TI JE MIKJA IME MIRE.
PO, JE MIKJA IME MIRE.

IV° PER TY,
DO T'BEJA MAGJI TE ÇUDITSHME
K- SHTU- RRUGT'ME LULE MBULOJA
DO HIÇJA ÇDO GJE
QE PENGON RRUGEN TONE

V° DO TE,
JEPJA FORCEN QE DUHET
DHE TI MUND TA KERKOSH NGA MUA,
POR UNE A MUND TE JEM PER TY
AI QE TI KERKON.

DO JEM MIKU YT I MIRE.
PO JE MIKJA IME E MIRE ___________3 Volte

^INDEKSI^


THERRAS NJE MELODI
Ferdinand Bjanku

NE TINGUJT E KITARRES
THRRAS NJE MELODI
PER TY E LUAJ
NJE TJETER JA KUSHTOJ

E SI T'JA VE UN EMRIN
KETE NUK E DI
SE T'KAM PREMTUAR
GJITHMON DASHURI
TE DESHA TY ME SHUME SE VETEN
S'DI PSE, U HARRUAM VALLE
NJE TJETER VAJZE ME E BUKUR
VENDIN TEND DON ME E ZENE.

I MBLEDHUR NE MENDIME
ÇDO DITE PRES NGA TY
TE ME JAPESH GEZIME
VETEM PER ATO DY SY.

SE LARGU DHE I LODHUR
ÇDO DITE NE MENGJEZE
PER TY PRES I GEZUAR
SI TE VETMEN SHPRESE

ASHTU SI PERHERA
SI E DASHUR QE JE
ÇDO MENGJEZ NGAHERA
TE BUKUR E TE RE.

TE ME SJELLISH NJE LULE
ME SYTE QE TE KERKOVA
TE M'I NGJAJE NJE LULE
QE UNE DASHUROVA

 

^INDEKSI^


UNE DHE TI!...
Ferdinand Bjanku

UN DHE TI,
DY ZERA TE HUMBUR NEPER NATE.
UNE DHE TI
DY VETMI T'LARGTA N'ERRESIRRE.
UN DHE TI,
DY TE PANJOHURA NE-E KERKIM.
TE ÇFARE.. SE DI..?


EH... FATI E ZGJODHI
QE NE TE TAKO-HEMI
TE LIDHUR NGA NJE FILL
PLOT ME FJA-LE,
DHE, PAK NGA PAK,
ME, ARRITI NE ZEMER
KU TI ISHE,
..TASH'PREJ KOHESH.


KUSH JE...?
THUAJ NESE JE ENGJELLI I-IM.
KUSH JE...?
NDOFTA ME TY' MESOJ TE FLUTUROJ
KUSH JE...?
SHTRENGOME FORT'
TE LUTEM SIÇ DI TI,
SHPJERME-E LART MIDIS RE-ESH BLU,
A-A DO DHE TI KETE?... (KETE).


EH.DHE FATI TE LA'
TE I-IKESH LARG,
PA NJE SHIKIM, PA NJE FJA-ALE PER MU-U...
DHE KJO QETESI ME DHEMB NE ZEMREN TI-IME'
ATY KU JE PER GJITHMO-O-ONE.
KUSH JE. ..? THUAJ NESE JE ENGJE. ....(Perseritet).
UNE DHE TI... ! DY ZERA TE HUMBUR NEPER NATE.
UN DHE TI...! DY VETMI T'LARGTA N'ERRESIRE.
UN DHE TI...! DY TE PANJOHURA NE-E KERKIM.
TE ÇFARE...SE DI...?
NDO-OSHTA PO.. TÈ DA-ASHURISE.

^INDEKSI^


VETEM FJALE
Ferdinand Bjanku

Djali:ME PREMTOVE SHUME
KOHE ME PARE
FJALE VETEM FJALE.
DHE NE KTO MOMENTE!!
TI.. ! NJE TJETER KE PRANE.
NJE DITE, NJE DJALE DEGJON,
DEGJON PO ATO FJALE
ASHTU SI UN DIKUR
SHUME SHUME...
KOHE ME PARE,
Djali: I NDIGJOJE...
Vajza: TE GJITHA...
Djali: ATO FJALE PA I MENDUAR
Djali: I BESOJE...
Vajza: BESOJA..!
Djali: ATO FJALE PA I KUPTUAR.
SE NJE DITE DO T'IKJE,
E DO ME LIJE VETEM
DHE GJETA VETEN TIME
VEÇ FJALE METEN.

Vajza: E DUAM FJALE
FJALE PA FUND
DHE S'MENDUAM
PER ME VONE...
NUK ARRITE TE KUPTOJE
ME ZEMER KUR DASHURON,
ASHTU DHE SOTE
E KESAJ DITE,
ASHTU SI'SHUME
KOHE ME PARE
JO ASGJE NUK KA NDRYSHUAR.
DHE PREMTIME MBETEN FJALE-E-
E
-A-A-AA-A...
MBETEN FJALE...

 

Djali: DHE UN HABITEM VERTET
KUR TI VJEN E ME FLEI.
VJEN E ULESH PRANE MEJE.
DHE NJE FJALE NGA UN PRET.

Vajza: ASHTU SI SHUME KOHE
ME PARE...
DHE PREMTIMET
MBETEN...FJALE.!

Djali: NDOSHTA TE KUJTOHET
KUR ME THONJE DIKUR.
SE ME DOJE SHUME
DHE S'DO ME LEJE KURRE,
N'DONSE TI VETE
U LARGOVE NGADAL.
DUKE LENE PREMTIME...
PREMTIME DHE FJALE.

Orkestrale:VEÇ GJITHE ATE TIME,
VEÇ FJALE MBETE-_______La
Vajza:. 9 here.

Djali: MBI NJE GJETHE
GUSHTI, (NA-NA)
E MBI PARKUN TONE TE VJETER
KU NUK DO TE SHKRUASH, GJE!!
ASNJEHERE TJETER,
DHE, ASKUSH NUK DO T'NA
SHOHE. .TE PERQAFUAR...
MOJ GOCE, E PANJOHUR
TI KALON PA ME SHIKUAR.
SI DO ÇOFTE KUJTIME
MBETEN VEQ KUJTIME
KU MBRENDA THIRREN
LOT' FJALE DHE PREMTIME
N'DONSE NJE DITE
DO TI KEMI HARRUAR,
THU NJE FJALE E PA THENE...
THU NJE FJALE E PA SHKRUAR.

 

Vajza:E DUAM FJALE FJALE PA
FUND, DHE S'MENDUAM
PER ME VONE...
NUK ARRITE TE KUPTOJE ARRITE
ME ZEMER KUR DASHURON,
ASHTU DHE SOT E KESAJ DITE,
ASHTU SI SHUME KOHE ME PARE.
JO ASGJE NUK KA NDRYSHUAR
DHE PREMTIME MBETEN FJALE-E
A- A-AA- A- A....
MBETEN FJALE
Vajza: ASHTU SI SHUME KOHE
ME PARE...

 

^INDEKSI^

 


© Copyright Ferdinand Bjanku