AKTIVITETE 200718 Korrik 2007


San Demetrio Corone (Cosenza), Itali

FESTIVALI I 26- te i Kenges Arbereshe.

Manifestim i lindur ne vitin 1980, nga nje ide e avokatit Giuseppe D'Amico.
Ne edicionin e XXVI gjithsej 24 kenge, te cilat u interpretuan te shtunen, me 18 Gusht 2007, ne Amfiteatrin bashkiak, ne San Demetrio Corone.
Autoret e kengeve : D.Sposato, F.Bjanku, A. A.Candreva, L.Aita, V.Guaglianone e E.Pano, D.Baffa, L.Bomentre, P.Cacozza e C.Sisca, E.Iannuzzi e Gruppo Gradino 23, C. la Regina, M.Baffa e A. M.Viteritti, L.Cifaldi, C. Paloli e M.T.Sammarra, D.e M.Dramisino, E.Filardi, M.Bloise, R. Bloise, L. De Paola e D.Donato, E.Oriolo, M.A.Marcovicchio, V.Rimola, Fratelli Scaravaglione, G.Rizzo, S.Lo Greco...
.shfleto

Festivali i Kenges Arbereshe
Shen Mitri, Kalabri, Itali
Ferdinand Bjanku duke interpretuar kengen "Shqiperi, O Toka ime"
i shoqeruar nga pianisti Oliver Gruda dhe kitarristi Fred Palushi


18 Korrik 2007

San Demetrio Corone (Kozenca), Itali

26° FESTIVALI I Kenges Arbereshe
26° FESTIVAL DELLA CANZONE ARBERESH

Pas interpretimit te Kenges "Shqipri, O Toka ime"
Rome, (Itali)
7 Qershor 2006

Aktivitet artistik kulturor nderkombetar i organizuar ne seline e Ambasades se Belgjikes (seli e Shenjte) per realizimin e dy objektivave humanitare
Fondacion Pediatrik i Kimbondo ne Kinshasa ne Republiken Demokratike te Kongos, dhe nje program parandalimi dhe kurimi per AIDS ne Conakry, ne Republiken e Guinese, Istitut i mbikqyrur nga Komuniteti i Sant' EgidioOborri i Ambasades se Belgjikes prane Selise se Shenjte ne Via De Notaris, nr.6
"Treg Nderkombetar"
(Artizanat, prodhime rajonale nga e gjithe bota dhe loteri)Ne komitetin organizator bente pjese edhe znj. BORA LOGU (Ambasada e Shqiperise, Seli e Shenjte)


Moren pjese artistet shqiptare : kantautori dhe fotografi Ferdinand Bjankuvilinistja e talentuar Anila Kraja

si dhe artistet nga vende te ndryshme si Grupi spanjoll i valleve Flamenko, instrumentiste senegaleze dheAmbasadori shqiptar ne Vatikan shkelqesia e tij z. Rrok Logu dhe znj. Bora Logu qe bente pjese ne Komitetin organizues ku merrnin pjese ambasadoret e tjera te ambasadave te huaja te akredituara ne seline e Shenjte si dhe organizatore e stendit shqiptar ne kete aktivitet.
Para stendit shqiptar interesimi i publikut ishte teper i madh per gjithe materialet e prezantuara libra, cd muzikore, fotografi, veshje karakteristike.Shqiperia u paraqit denjesisht duke dhene kontributin e saj ne kete projekt humanitar.
Aktiviteti nisi ne oren 10 dhe perfundoi ne mbremje ne oren 20:00


 

 © Copyright Ferdinand Bjanku - Te gjithe te drejtat e riprodhimit te materialit te paraqitur te rezervuara