AKTIVITETE 2006

Rimini, (Itali)
10 Dhjetor 2006

Lega Nacionale shqiptaro-arbershe ne Itali ka organizuar

Prane diskotekes "CHIC" te Riminit, ne oren 17:30 ka organizuar koncertin L'Arte senza confini ( Arti pa kufij..) me Artistet nga Diaspora me Kenge, Valle e Tinguj nga Shqiperia me pjesmarrjen e artisteve:
Joe Artid Fejzo, Alida e Albin Hisku, Alessio Lubonja di Band2, Grupi i valltareve popullore" Shqiponjat", nga TOP Chanel balerinet e programit te mirenjohur "Portokalli" dhe me pjesmarrjen e kengetarit Ferdinand Bjanku
L'Arte senza confini ...( Arti pa kufij..)
me Artistet nga Diaspora me Kenge, Valle e Tinguj nga Shqiperia

Gjate interpretimit te kengeve popullore shqiptare

_

Alida Hisku interpreton pas kaq vitesh per publikun bashke me djalin e saj AlbinKantautori Joe Artid FejzoGrupi "Shqiponjat" ne ekzekutimin e valleve shqiptareGrupi i Alesjo Ross Lubonjes "BAND2"
Grupi i balerinave shqiptareDott. Alban Kraja president i Lidhjes nacionale shqiptaro-arbereshe gjate pershendetjes per publikun dhe artistet pjesmarres ne kete koncert.Ne darken festive pas Koncertit me koleget artiste Alida Hisku, Alesjo Ross Lubonja (Band2), poeteshes Mardena Kelmendi e atdhetaren dhe bamiresen e shquar Vitore Stefa LekaShoqata ONLUS

Bashkia Ciampino ( Roma)

Nderhyrje per multikulturalitetin Provinca e Romes

Sekt. Sherbime Sociale

Ne kuadrin e Projektit

Qytetare te rinj- empowerment e bashkesive te emigranteve

D. Lgs. 286/98 - Piano Provinciale 2003

 

KENGE, TINGUJ E SHIJE NGA SHQIPERIA
Te dielen , me 3 Dhjetor 2006 - ne Oren 10.00

Ne Sheshin e Paqes

Bashkia Ciampino

Me Pjesmarrjen e Grupit shqiptar

Te drejtuar nga Ferdinand Bjanku (kengetar),

Oliver Gruda (piano) e Fred Palushi (kitarre)

 

 

Per infor :Ass. Philoxenia ONLUS - cell. 329 30 17 345
philoxenia_onlus@yahoo.it

 

 

Kryetari i Bashkise Ciampino Pergjegjesi i Sherbimeve per multikulturalitet

Walter E. Perandini Andrea Acciari

 
Aktivitete 2006


BOLZANO

2 korrik 2006

I ftuar nga Shoqata gjitheshqiptare "Arberia" e Bolzanos per te marre pjese ne "Festen e Shqiptareve" :
(koncert, kenge e valle, lojra per femije e kuzhine shqiptare)Rreth njemije vete ishin grumbulluar ne Parkun Europa ku u dha koncerti me kenge popullore shqiptare e kenge italiane

Grupi yne i perbere nga Ferdinand Bjanku, Oliver Gruda ( piano) e Fred Palushi (kitarre) kishte ftuar per kete koncert edhe Alma Alikaj , ish- finaliste e Miss Albania ne Itali - edicioni 2004Duet me Alma Alikaj ne interpretimin
e kenge popullore shqiptare
Ne interpetimin e kenges popullore "Jepma mollen"
MBRETERIA E BASHKUAR

"Miss Shqiptarja"
Londer, 18 qershor 2006

Nje ftese nga Enkeleid e Taulant Omi, organizatoret kryesore te "Miss Shqiptarja ne MB" me dergoi ne Londer kete qershor si interpretues por edhe si pjestar i Jurise se Konkursit.
Londer, 17 qershor 2006Ne Jurine e konkursit "Miss Shqiptarja ne MB"Spektatoret e shumte kishin mbushur auditorin
ku u organizua ky aktivitet.Foto gjate zhvillimit te konkursit te Bukurise.Vajzat shqiptare me banim ne MB, konkuruese ne "Miss Shqiptarja " gjate spektaklit, ne sfilaten
me veshje kombetare shqiptareNe kete aktivitet u shpalos identiteti kombetar.
Nje tjeter sfilate e bukurosheve shqiptare
me bluzen e kuqe me shqiponje te zeze - flamur shqiptar!Gjate interpretimit ne Miss Shqiptarja ne MBHapesire edhe per punen si fotograf i ketij aktiviteti.

Me poshte disa foto te realizuara prej meje
para ketij aktiviteti me konkurueset per Miss Shqiptarja RU


Artan Zeneli, nje nder organizatoret kryesore te ketij aktiviteti si dhe fotografi i "Miss Albania ne MB" me te cilin kam bashkepunuar per realizimin e fotove te ketij aktiviteti.Pesë bukuroshte finalisteMiss Shqiptarja ne MB- edizioni 2006Gjate interpretimit te kengeve shqiptare ne finalen e
"Miss Shqiptarja ne MB"Pas perfundimit te shfaqjes me vajzat konkuruese ne "Miss Shqiptarja MB", organizatoret, fotografet e gazetaret qe moren pjese ne kete aktivitet.
TERNI
12 qershor 2006


"10 Miss per solidaritet"
Spektakel bamiresie organizuar nga Instituti i Kultures Shqiptare ne Rome per mbledhjen e fondeve per krijimin e nje kopeshti per femije ne Fushe-Kuqe

Teatro Antonianum - Terni
Sfilata e 10 Miss-eve, alternohej me kenget popullore shqiptare
IMOLA

9 Qershor 2006
Piazza Medaglia d'Oro - Imola
I ftuar ne Koncertin e Ansamblit Folklorik shqiptar "Prenke Jakova" te Ravenes ne kuadrin e "Imola in Musica"
Gjate interpretimeve te kengeve popullore shqiptare
Ferdinand Bjanku (kitarre), Liljana Picari (kengetare), Bardh Jakova (fizarmonike)

Grupi i vallatreve te vegjel shqiptare me kostumet popullore meritoi duaatrokitjet ne kete Koncert ne ImolaNe interpretimin e kengeve popullore shqiptare

Tingujt e instrumentave popullore ne skenen italiane.Pas koncertit
me pjestaret e Ansamblit artistik "Preke Jakova", RavenaPas Koncertit me Bardh Jakova ( nipi i te famshmit e te pavdekshmit kompozito shqiptar Prenke Jakova)Pas koncertit

Ferdinand Bjanku, Liljana Picari, Bardh Jakova

GENNAZZANO (Roma)
28 Maj 2006

Shtegetimi tek "Zonja e Keshillës se Mire", Pajtore e Popullit Shqiptar

Manifestim i madh i paqes e harmonise mes popujve. Per shtegetaret shqiptare e italiane , prane shenjtores ne Gennazzano grupi yne dha Koncert festiv.Gjate interpretimit te kengeve popullore shqiptare

Ne piano Oliver Gruda, kitarre Fred Palushi
Nje koncer qe zgjati pothuaj ne infinit .. mbi 6 ore !!

Mes nesh edhe Humoristi shkodran Paulin Preka
Interpretimet e tij si gjithnje u priten me duartrokitje!


!

Foto : Afresku i Zonjes Se Shkodres, ne Kishen e Zonjes se Keshilles se Mire, Gennazzano. Sipas legjendes ky afresk u trasportua ne krahet e engjejve dhe te dy barinjve nga Shkodra deri ne Gennazzano.
Ndertimi i Kishes, ne rrenjojat e se ciles u shfaq papritur ky afresk ishte mrekullia e pare e Zonjes se Shkodres ne token italiane.Festa Ne Gjenancano - 28 maj 2006


 

 © Copyright Ferdinand Bjanku - Te gjithe te drejtat e riprodhimit te materialit te paraqitur te rezervuara