AKTIVITETE 2004 - 2005


Dhjetor 2005

Kisha e Shqiptareve ne Rome
priti z. Sali Berisha me delegacionin qeveritarFjala e z. Sali Berisha para te pranishemve
ne Kishen e Shqiptareve ne Rome

Nga Koncerti ne kete dite per delegacionin qeveritar shqiptarFred Palushi (kitarre) Oliver Gruda (piano)

Pas koncertit nje foto kujtim i kesaj dite
me z. Berisha dhe ambasadorin shqiptar ne Vatikan z. Z.Bushati
29 novembre 2005
Villa Barberini - Rome, Itali

Nje feste e Madhe e organizuar nga Ambasada shqiptare ne Vatikan me rastin e 93 vjetorit te Pavaresise dhe 61-vjetorit te Clirimit te vendit. Ne kete mbremje ishin te ftuar ambasadoret e vendeve te tjera prane Selise se Shenjte.


Grupi yne ishte i ftuar per nje Koncert recital nga ambasadori shqiptar ne Vatikan z. Zef Bushati.
U cmua nga te pranishmit prezenca e Miss Albania ne Itali 2004-2005 dhe pjesmarrja e tyre gjate interpretimeve tona te kengeve popullore shqiptare.
 
22-26 nentor 2005

Zecchino D'Oro edizioni 48-te
direkt ne Rai Uno nga studio tv Antoniano e Bolonjes ( Itali)
Edhe kete vit ishin 14 kenge ne gare, 7 italiane e 7 te huaja.

Kenga "Une jam nje zog shqiponje"  ( tekst e muzike F.Bjanku) perfaqesoi Shqiperine ne kete manifestim tradicional zerash per femije. Kenga eshte historia e nje shqipnonjeze te vogel qe desheron te njohe boten ne kerkim te paqes e dashurise.Ne Finale eshte klasifikuar e treta, ndersa ne klasifikimin e kengeve te huaja e katerta nder shtate kenget ne konkurrim.Foto - me drejtuesen e Korit te Vogel "Mariele Ventre" te Antonianos se Bolonjes dhe kengetaren e vogel shqiptare Joana Shtrepi qe kendoi kengen " Io sono un acquilotto"
Me kengetaren e vogel qe ka ardhur nga Durresi per te interpretuar me zerin e saj te bukur "Io sono un'acquilotto" dhe prinderit Klara e Fredi Shtrepi qe e shoqeruan ne kete eksperince te paharrueshme.
20 nentor 2005
Sala Bianca - Inst. SS. Santissima Annunziata
Poggio Imperiale Firenze ku u zhvillua spektaktli "A Testa Alta" Poezi, muzike dhe valle nga Shqiperia
nga Shoqata "Amici di Dante" ne bashkepunim me Konsollaten e nderit te Shqiperise ne Firence, Lidhjen e Artistve e shkrimtareve shqiptare ne Toskana dhe ASUF - shoqaten e studenteve shqiptare ne Universitetin e Firences
Gjate interpretimit te kengeve popullore shkodrane ne shoqerim ne piano Oliver Gruda e kitarre Fred Palushi
Ne interpretim te kengeve ' Margjelo' e "Me lule t'bukra', qe u mirepriten e duartrokiten nga publiku. Per here te pare ne historine e Sala Bianca apo Sala di Moxartit u degjuan tingujt e muzikes popollore shqiptare.
Ne perfundim te shfaqjes mes studenteve shqiptare ne Firenze dhe organizatoreve kryesore te ketij spektakli te sukseshme prof. Zampano e shoqates "Amici di Dante' dhe drejtuese e programit , prof. Fuscagni e projektit "Albania" dhe gazetaren Albana Temali te Lidhjes se Artisteve Shkrimtareve shqiptare ne Toskane.
I ftuar ne kete spektakel ishte edhe M° Zija Bejleri ( sax soprano e drejtuese i Righea Big Band - Pordenone) i cili interpretoi muzike te kompozitoreve shqiptare "Lule-Bore' e "Nina-Nana" ne shoqerim ne pianoforte nga Mario Celia

Grupi i valltareve te vegjel shkodrane qe interpretuan vallen kosovare, vallen e vajzave, e magjishem Vallen e Shqiponjave

10 shtator 2005

"10 miss per solidaritet"
Bashkia Mentana - Rome (Itali)
Instituti i Kulture Shqiptare ne Rome ne bashkepunim me Bashkite e Romes per mbledhjen e fondeve per krijimin e nje kopeshti femijesh ne fshatin Fushe-Kuqe (Shqiperi)Ne kete mbremje perveç interpretimeve te kengeve popullore shqiptare si " S'ka më t'bukur se pranvera" , "Ti më je si një gonxhe"... solla edhe arranxhime te reja te pazakonta te kengeve italiane 'Luna Rossa" e "Marucella" me tekstet e kengeve te babait tim Gjovalin Bjanku.

Publiku me duatrokitjet e tij dha aprovimin e tij per kete arranxhim e po keshtu sherbeu si moment reflektimi per ngjashmerine qe ekziston midis dy kulturave.


I shoqeruar nga dy vajza shqiptare me veshje tradicionale.
5 qershor 2005
Portokanone - Molize ( Itali)
per 600- vjetorin e lindjes se Heroit Kombetar Shqiptar SkenderbeuNe Portokanone per 600-vjetorin e lindjes se Skenderbeut Bashkia e qytetit ka organizuar nje parade me studiues, artiste, kengetare, grupe folkloristike.Ne shfaqjen e mbremjes i shoqeruar ne piano nga Oliver gruda , ne skene me artistet: Silvana Likursi e violinistin Elvin Dhimitri

Kujtim me grupin folkloristik ne kostume te epokesNe mbledhjen mbi 600-vjetorin e lindjes se Skenderbeut moren pjese relatore te rendesishem si Xhenaro Francione i cili ka shkruar nje roman mbi heroin shqiptar, prof. Anton Berisha i Universitetit te Kozences, regjizori Roberto De Feo, presidenti i Komitetit Rajonal per minorancat gjuhesore Dr. Pino Gallo, regjizori i teatrit Ugo Ciarfeo.
22 Maj 2005
Gjenacano (Rome)
Koncert ne aktivitetin ku festohet "Zonja e Keshilles se mire"Mes publikut artdashes shqiptar
duke interpretuar kengetDuet me Paulin Preka, aktor i mirenjohur komik shkodran
Interpretimet e kengeve u shoqeruan ne piano
nga Oliver Gruda28 nentor 2004

Teatri "Orione" - Rome

Koncert Festiv

Teatri Orione

Ne skene , duet kitarre me Fabrizio Bianchini

( instrumentist -
http://www.fabriziobianchini.supereva.it )
Foto me organizatoret e aktivitetit e aktoret pjesmarres ne koncertmes prezantueseve te Koncertit
Teatro "Orione" 28 nentor 2004 - Rome - Itali
6 nentor 2004
Koncert "Festa e popujve"
Rocca di Papa
Interpretii i kengeve
me shoqerim nga kercimtaret e rinj shqiptare
me veshje popullore tradizionale


-

Pershendetjet e rastit nga zv/prefekti i Komunes Rocca di Papa (Rome)
Pasquale Boccia dhe Drejtori i Caritas diocesana Don Baldassare Pernice


20 Qershor

Rimini

Sheshi Cavour

Koncert
organizatore:

Shoqata italo-shqiptare "MIQESIA"Rimini

http://digilander.libero.it/italbarimini/


Pjesmarres aktori humorist: Koco Devole


Ne program
kenge popullore shqiptare
kenge të autoritMe aktorin Koco Devole, perfaqesuesit e shoqates "Miqesia" , miq e dashamires te kenges popullore shkodrane para Hotel "Niagare" qe mikpriti ne ambjentet e saj komode artistet e ku evidentohej mikerpritja shkodrane.

 


 

 © Copyright Ferdinand Bjanku - Te gjithe te drejtat e riprodhimit te materialit te paraqitur te rezervuara